Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bmh/public_html/lef.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/bmh/public_html/lef.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Obchodzenie Nowego Roku

Świętowanie Nowego Roku

Chiński Nowy Rok wypada  zazwyczaj w styczniu lub lutym. Świętują go około dwóch tygodni. Mają więc mnóstwo czasu na relaks, zadumę, huczną zabawę i taniec. Nam natomiast musi wystarczyć dwa dni. Wliczając Wigilię Nowego Roku, czyli Sylwester i sam Nowy Rok. Wydawać by się mogło, że Sylwester w Polsce jest wyjątkowo głośny, huczny i rozrywkowy. Jesteśmy jednak zdecydowanie bardziej powściągliwi od Duńczyków, którzy przez cały rok zbierają niepotrzebne naczynia takie jak np. talerze i wreszcie w Nowy Rok( wierząc, że to przyniesie szczęście ), tłuką je wszystkie przed drzwiami do domu. To dopiero huczna zabawa. Grecy dzielą się z każdym przechodniem słodkim chlebem, który wcześniej wypiekają gospodynie. Ci więc także w nadziei na pozyskanie szczęścia wykonują konkretne czynności.

A my – w Polsce – cóż takiego robimy, by zadbać o pomyślność w Nowym Roku? Chyba tylko – mamy nie przespać godziny nadejścia Nowego Roku… Czy jesteśmy więc aż takimi pesymistami? Większość osób stara się spędzić Sylwestra poza domem, są jednak tacy, którzy rok w rok wybierają białą salę, czyli zostają w domu. Kanały telewizyjne oferują wówczas najciekawsze filmy i imprezy rozrywkowe, wraz z transmisją na żywo Sylwestra na rynku któregoś z polskich miast. Ludzie ceniący sobie nietypową rozrywkę, spokój i korzystając z długiego „weekendu”, wyjeżdżają zaszyć się w Bieszczady czy na Mazury. Co jednak robi zdecydowana większość Polaków?

Rano w Sylwestra wysyłamy noworoczne  życzenia do znajomych – czasem mms-a lub e-kartkę, później przygotowujemy sałatki, pieczemy ciasta, prasujemy stroje galowe i udajemy się na długą, wzmacniająco-upiększającą kąpiel. Potem, odszykowani i pachnący, zazwyczaj wychodzimy na bal – gdziekowiek jest. Może to być prywatka w domu u znajomych, przyjęcie w restauracji, typowy Sylwester z tańcami w mniej lub bardziej luksusowej restauracji( tu obowiązuje strój typowo galowy ), czy wreszcie Sylwester w wielkim, szykownym hotelu. Niektórzy wybierają się na rejs statkiem, czy do egzotycznych krajów – aby tam przy lampce wytrawnego szampana świętować Nowy Rok. Są także tacy, którzy Sylwestra spędzają u dziadków oglądając po raz kolejny „Czterech Pancernych i Psa”.

Jeśli chodzi o świętowanie Nowego Roku, to – gdy już się wybudzimy ze snu – zjadłszy śniadanie, idziemy do kościoła na mszę, a potem odwiedzamy znajomych. Są też tacy, którzy w Nowy Rok nie wychodzą z łóżka, cały dzień chodząc w pidżamach i twierdząc, że muszą odpocząć. Poza więc fajerwerkami, szampanem, wykwintnym jedzeniem i snuciem noworocznych postanowień – jesteśmy zmęczeni, nie oddajemy się prawdziwie temu świętowaniu, świętujemy, by zapomnieć. W duszy jednak hodujemy cichą nadzieję, że coś się w tym Nowym Roku zmieni, bo przecież coś musi… Być może pora wprowadzić nowe symboliczne gesty do naszego świętowania Nowego Roku, tłuczmy talerze, dzielmy się chlebem – albo wymyślmy coś jeszcze innego.